
Přijde zákaz prodeje a pronájmu budov s energetickým štítkem F nebo G? Co opravdu chystá EU a Česko
Přijde zákaz prodeje a pronájmu budov s energetickým štítkem F nebo G? Co opravdu chystá EU a Česko
„Můj dům, můj hrad“ – tuto větu slyšíme často. Mnozí majitelé nemovitostí mají pocit, že s vlastním majetkem si mohou nakládat zcela svobodně. Ale realita je složitější. Zejména v souvislosti s novou evropskou směrnicí o energetické náročnosti budov (EPBD), která vzbudila v posledních měsících rozruch. Hlavní obava? Že od roku 2027 nebude možné prodat nebo pronajmout budovu s energetickým štítkem F nebo G. Je to pravda? A co nás opravdu čeká?
EU chce zelenější budovy. Ale opravdu zakáže prodej těch starších?
Cílem Evropské unie je dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. Jednou z cest je snižování energetické náročnosti budov. V roce 2024 byla přijata revidovaná směrnice EPBD, která stanovuje nové cíle v této oblasti.
Objevily se zprávy, že od roku 2027 bude v Česku zakázáno prodávat nebo pronajímat budovy s energetickým štítkem F nebo G. A že od roku 2033 se zákaz rozšíří i na kategorie C a D. To by znamenalo, že majitelé starších nemovitostí by je nemohli legálně nabídnout k prodeji nebo pronájmu bez předchozí rekonstrukce.
Ale je to skutečně tak?
Energetický štítek: Co to je a proč se řeší
Energetický štítek – oficiálně průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) – rozděluje nemovitosti do tříd A až G podle jejich spotřeby energie. Hodnotí se například vytápění, ohřev vody, osvětlení, větrání nebo chlazení.
Tento štítek je už několik let povinnou součástí prodeje či pronájmu a pomáhá kupujícím i nájemcům lépe odhadnout budoucí náklady.
Co opravdu říká evropská směrnice
Evropská unie skutečně přijala směrnici, která určuje, že členské státy musí zlepšovat energetickou efektivitu budov. Ale jak toho dosáhnou, nechává na jejich rozhodnutí. Neexistuje tedy žádné unijní nařízení, které by výslovně zakazovalo prodej či pronájem budov se štítkem F nebo G.
Pokud by tedy v Česku podobný zákaz vznikl, nebude to kvůli EU, ale na základě rozhodnutí naší vlády.
A jaká je aktuální situace v Česku?
Podle Ministerstva průmyslu a obchodu se žádný plošný zákaz prodeje nebo pronájmu budov s horšími štítky nechystá. Místo toho se klade důraz na podpůrné programy, dotace a odborné poradenství. Tři odborné pracovní skupiny nyní připravují návrh, jak směrnici EPBD zapracovat do české legislativy – ale konkrétní pravidla zatím nejsou stanovená.
Jak vznikla poplašná zpráva?
Zprávy o zákazu mají původ v nepřesné interpretaci směrnice. Přispívá k tomu i fakt, že některé státy – například Francie – už opravdu zavedly zákazy pronájmu velmi neefektivních budov. V Česku ale zatím nic takového neplatí.
To ale neznamená, že se podobná opatření nemohou v budoucnu objevit. I proto je dobré sledovat vývoj legislativy – zejména pokud vlastníte starší nemovitost nebo plánujete její prodej či pronájem.